Patríte medzi ľudí, ktorí priamo milujú štipľavé jedlá? Alebo máte niekoho v rodine, komu musíte čas od času trochu "priostriť" omáčku či polievku? Potom vedzte, že čo je štipľavé, je zdravé. A ako sa hovorí, ak chcete "vypáliť červíka", nemusíte siahať po pálenke. Stačí mať po ruke chilli papričky. Prečo sú zdravé, dobré a aké majú ďalšie účinky?
Prečo sú chilli papričky štipľavé?
Keď sa povie "štipľavý pokrm“, väčšina z nás si ako prísadu vybaví chilli papričky alebo len chilli korenie. To tvorí neodmysliteľnú súčasť napríklad mexickej alebo indickej kuchyne. Tamojší kuchári si varenie bez chilli nedokážu predstaviť. Stále častejšie sa táto ingrediencia objavuje aj v slovenských pokrmoch. A pretože obľuba chilli stále rastie, gurmáni si radi pochutnajú nielen na Chilli con carne, čo je typický mexický pokrm, ale aj na čokoláde s chilli, zmrzline, víne a mnohých ďalších dobrotách. Napokon v našej ponuke nájdete mnoho ostřejších pochutin, ktoré dokonale podráždia vaše chuťové bunky.
Chilli papričky sú štipľavé z jednoduchého dôvodu. Obsahujú totiž kapsaicín čiže rastlinný alkaloid, ktorý dráždi receptory nervových zakončení jazyka. Rôzne druhy majú rôzny stupeň štipľavosti. Ten sa určuje podľa takzvanej Scovilleho stupnice, ktorá sa pohybuje od nuly do pätnásť miliónov SHU (Scoville Heat Units). A samozrejme čím vyššie číslo, tým štipľavejšie. V hornej hranici idek o čistý kapsaicín. Pre zaujímavosť, sladká paprička obsahuje okolo päť tisíc SHU, ostrejšie chilli 50 tisíc SHU. Najštipľavejšia chilli paprička - Trinidad Moruga Scorpion sa chváli hodnotnou okolo dvoch miliónov SHU. Tú ale radšej neochutnávajte. Rovnako ako najštipľavejšie jedlo sveta s názvom Widower chicken curry, ktoré obsahuje 20 čili papričiek Naga Infinity. Tento druh patrí taktiež k tým vysoko štipľavým a zjesť ho dokázal len jediný odvážlivec - anglický lekár Dr. lan H. Rothwell.
Väčšina ľudí dáva prednosť pokrmom, ktoré sú štipľavé v znesiteľnejšie miere. Ako sa hovorí, nič sa nemá preháňať. Pokiaľ ale napriek tomu budete mať pocit, že máte ústa v jednom ohni, skúste si dať panáčik alkoholu alebo to zajesť napríklad jogurtom. Pretože kapsaicín je rozpustný v tukoch a alkohole. Rozhodne nepomôže zapiť vodou, tým pocit štipľavosti ešte znásobíte.
Štipľavé, ale zdravé
Kto si dáva pravidelne pokrmy s chilli, teší sa aj lepšiemu zdraviu. Kapsaicín a jemu podobné látky sa používajú na prípravu tinktúr, pretože pôsobia protizápalovo a majú analgetické vlastnosti. Konzumácia ostrých pokrmov vedie k chudnutiu, pretože potláča chuť na sladké. Chilli posilňuje imunitný systém, pretože papričky sú bohatým zdrojom vitamínu C. Tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pôsobí ako prevencia proti rakovine, zlepšuje náladu a v neposlednom rade je silným afrodiziakom, takže vám zaručene spríjemní večer s partnerom.
Mnoho chutí, veľa možností
Chilli papričky sa stali tak veľmi obľúbené, že sa objavujú aj v netradičnom spojení v jedlách, v ktorých by ste to možno ani nečakali. Napríklad v čokoláde - horká čokoláda s chilli, to je dokonalé spojenie a labužníci sa budú olizovať. Nemenej originálne je víno s chilli, ktoré vám dokonale rozprúdi krv. A milovníci čokolády, ktorým sa už prejedla klasická nutella, si môžu dopriať čokoládový krém s chilli. Opäť veľká lahôdka. A na záver ešte jeden tip, ak máte chilli radšej na sebe ako v sebe, čo takto tričko s obrázkem pálivé papričky?