V nedeľu nás čaká prvá adventná nedeľa. Je to čas, kedy deti dostanú adventný kalendár. Očakávanie Štedrého dňa to je Čarovný čas a adventný kalendár k tomu patrí. Niektoré deti ho dostávajú až od Mikuláša, a tak otvárajú prvých päť políčok naraz.
História adventného kalendára siaha do prvej polovice 19. storočia. Prvý záznam o adventnom kalendári sa objavil u protestantov v Nemecku. Bol úplne jednoduchý v podobe kriedou písaných čísel na dvere kostola a zapálenia sviece. O pár rokov neskôr sa objavili prvé ručne vyrobené adventné kalendáre. Vtedy boli umeleckými dielami, zvyčajne vyrezávané z dreva a výrazne maľované. Prvý tlačený kalendár s malými farebnými obrázkami bol vyrobený v roku 1908. Neskôr sa k samotným obrázkom pridali ešte okienka. V dnešnej dobe sa adventný kalendár objavuje vo všetkých kútoch sveta, kde prevažuje kresťanské vyznanie všetkých cirkví.
V posledných rokoch sa objavil trend vyrábať adventný kalendár pre svoje deti a plniť ho všetkým možným len nie čokoládou. Pripravili sme pre Vás výber odkazov s návodmi, ako vyhotoviť adventný kalendár. Pridávame tiež tipy, čo všetko do neho môžete dať.
Adventný kalendár urobte podľa svojich možností. Môžete vyrobiť zložitý alebo zostať u kúpeného – napríklad domčeka a ten len naplniť. Najväčším zdrojom inšpirácie DIY adventných kalendárov je zrejme Pinterest.
24 skrýš na darčeky môžete vyrobiť zo škatuliek, vrecúšok, domčekov, trubičiek, kužeľov, z lega ... Stačí si len vybrať, pripraviť si všetko potrebné a pustiť sa do toho. Pred výrobou si ešte rozmyslite, kde bude adventný kalendár umiestnený. Predsa len bude bývať s Vami necelý mesiac. Tak nech je milou súčasťou domácnosti.
Čo dať do adventného kalendára a neporušovať životosprávu?
Čo napríklad puzzle rozrobené do celých 24 dní. Na každý deň napríklad 4-5 dielikov v závislosti na veľkosti celej skladačky. Obrázok sa krásne zväčšuje celý advent. Na Štedrý deň to navodí slávnostnú atmosféru. A ešte jeden tip. Vytvorte si puzzle z vlastnej rodinné fotografie. Nalepené na štvrtiny potom ozdobia stenu napríklad v izbičke detí. Ale pozor! Vkladajte jednotlivé dieliky do adventného kalendára pekne postupne, nech sa dá každý deň zostaviť kúsok obrázku.
Ďalšou možnosťou čo schovať a čím obdarovať sú zvieratká, panáčikovia (lego, play mobil), autíčka, jednotlivé dieliky stavebníc (napr. Lego, Magformers), sponky a gumičky do vláskov, guľôčky na výrobu korálikov, sem tam nejakú temperu, modelovaciu hmotu alebo inú výtvarnú potrebu. Záleží len na tom, čo uprednostňujete.
Odporúčame niekoľko spracovaní kalendárov, ktoré nás zaujali.
- papierový kalendár s úlohami pre celú rodinu
- Hádankový kalendár pre rodiny aj páry
- adventný kalendár z recyklovateľného papiera
- Domčekový kalendár a adventný kalendár pre mužov
- adventný kalendár v podobe snehuliaka (napríklad keď práve ten sneh nie a nie napadnúť)
- škatuľky na šnúrke
Nech bude adventný kalendár u Vás doma akýkoľvek, hlavne nezabudnite v čase adventu byť jednoducho iba tak spolu a tešiť sa zo spoločných chvíľ.