Prečo je čítanie dôležité?
Čítanie posilňuje väzbu medzi deťmi a rodičmi. Rozvíja rečové schopnosti detí a podporuje ich fantáziu. Odborníci sa zhodujú na tom, že deti, na ktoré rodičia pravidelne hovoria a čítajú im, začínajú skôr hovoriť a majú bohatšiu slovnú zásobu. Pokiaľ deti vidia svojich rodičov často s knihou, budú samy viac motivované čítať. Akonáhle sa dieťa naučí čítať, je vhodné ho v tom podporovať a povzbudzovať ho. Najprv môže čítať nahlas rodičom, potom už samo napríklad pred spaním v posteli.
Odkedy deťom čítať?
Deťom môžete čítať prakticky od narodenia. Už na bábätko v brušku je dobré hovoriť a spievať mu, aby si zvykalo na váš hlas. To isté platí pre deti po narodení. Kým dieťa nie je schopné vnímať dej, môžete naň hovoriť, spievať mu uspávanky alebo čítať prakticky čokoľvek. Približne od dvoch rokov je vhodné začať dieťaťu čítať pravidelne, najlepšie zaviesť čítanie ako rituál napríklad každý večer pred spaním. Odborníci uvádzajú, že by sme mali deťom v predškolskom veku čítať denne aspoň 20 minút.
Ako viesť deti k čítaniu?
Ak chceme, aby deti radi čítali, musíme ich k tomu viesť od malička. Pre deti do 5 rokov sú najvhodnejšie ilustrované knižky, v ktorých je nielen text, ale aj obrázky. Už batoľatá si radi prezerajú leporelá, ktoré sú navyše pevné, takže ich nemôžu zničiť. Malé deti si ešte nevydržia prezerať knižky samé, preto je dobré zapojiť ich rôznymi otázkami. Napríklad: Kde je na obrázku mačička? Ako robí mačička? A kto to stojí vedľa mačičky? Dieťa ukazuje, hľadá a samo kladie ďalšie otázky, ktoré ho zaujímajú.
Slovnú zásobu si deti rozširujú najviac medzi 16. - 24. mesiacom života. Aj keď dieťa ešte nerozpráva, všetkému rozumie a všetko, čo mu poviete, jeho mozog nasáva ako špongia. Okrem prezerania ilustračných kníh je potom vhodné dieťaťu pravidelne čítať rozprávky, najlepšie pred spaním. Aby ste dieťa zaujali, dbajte na to, aby váš hlas neznel príliš monotónne. Väčšina detí miluje, keď im rodičia čítajú.
Ako sa darí slovenským mladým ľuďom v čítaní?
Čoskoro to bude 31 rokov, čo sa Slovenská a Česká republika prvýkrát pripojili k internetu. Táto doba znamenala a dodnes znamená veľké digitálne zmeny, ktoré ovplyvnili nespočetne veľa vecí. To, čo sa však stále drží na svojom mieste, je čítanie kníh. Dokonca 9 z 10. čitateľov dáva prednosť tlačeným knihám oproti tým elektronickým. Aj naďalej tak platí, že Slovensko stále patrí k čitateľskej špičke.
Verejné knižnice okrem požičiavania kníh a ďalších dokumentov organizujú pre svojich čitateľov tiež rôzne akcie spojené s knihami a čítaním všeobecne. Veľmi obľúbená je takzvaná Noc s Andersenom, ktorá prebieha každoročne v školách a škôlkach, ale hlavne v knižniciach na počesť svetového dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorého 215. výročie narodenia si pripomíname tento rok.
Nemali by sme zabúdať ani na našich nevidiacich čitateľov. Veľmi záslužnú prácu vykonáva Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Ako celoštátna špeciálna knižnica poskytuje knižnično-informačné služby nevidiacim, slabozrakým a inak zdravotne postihnutým.
V rámci budovania knižničných fondov spolupracuje knižnica aj s partnerskými organizáciami v zahraničí, predovšetkým v Českej republike a Maďarsku.
Slováci vezmú knihu do ruky hlavne v lete
Najviac mladých ľudí prečíta v priebehu jedného roka až 5 kníh a nezáleží na tom, či majú v pase slovenské alebo české občianstvo. Na Slovensku takto odpovedalo 38 % mladých mužov a žien. V Česku uviedlo rovnakú odpoveď o percento viac respondentov.
Obľuba knižiek klesá u teenagerov, ktorí stále častejšie dávajú prednosť tabletom a mobilným telefónom.
Väčšina rodičov sa snaží o to, aby ich deti čítanie bavilo. Až 85% rodičov považuje knihu za vhodný darček pre dieťa.
Aj vy patríte k rodičom, ktorí darujú svojim deťom knihu k narodeninám, či meninám? Rodičia, starí rodičia boli ste so svojimi deťmi či vnúčatami v mestskej či obecnej knižnici?
U nás vo Familium vám ponúkame špeciálnu kategóriu vyplňovacích knižiek, ktoré sa stanú skvelým darčekom pre vašich blízkych. Vyberte si tú svoju TU